Institut umění - Divadelní ústav

Institut umění - Divadelní ústav

21.11.2015 od 14:01 do 22:00

Institut umění - Divadelní ústav

Výstavy, Prohlídky, Ostatní, Vhodné pro rodiny s dětmi, Vhodné pro seniory, Dílny, workshopy a interaktivní programy, Rezervace (pouze s předchozí rezervací do vyčerpání kapacity), Zdarma, Placené (od 11 Kč), Fotosoutěž, Noc divadel Na dřeň

Celetná 17

Praha

www.idu.cz

FacebookFOTOGRAFICKÁ SOUTĚŽ K NOCI DIVADEL 2015

O soutěži

Institut umění – Divadelní ústav vyhlašuje druhý ročník Fotografické soutěže k Noci divadel 2015. Zúčastnit se může kdokoliv, kdo navštíví některou z aktivit Noci divadel 2015. Soutěž je vyhlášena ve 4 různých kategoriích.

Podobně jako letos v roce 2016 vzniknez nejlepších 20 až 30 snímků výstava, která bude putovat po českých divadlech a kulturních institucích, a která bude představena v rámci 4. ročníku Noci divadel v Institutu umění – Divadelním ústavu.


Podmínky

Účastník soutěže může zaslat maximálně 3 fotografie. Fotografie lze přihlásit buď do jedné z vyhlášených kategorií, nebo do více kategorií. Fotografie mohou návštěvníci Noci divadel zaslat mezi 21. a 26. listopadem 2015. Odborná porota složená z expertů Institutu umění – Divadelního ústavu a expertů na divadelní fotografii vybere výherce do 18. prosince 2015.  

Podmínkou účasti v soutěži je zaslání fotografií v minimálním rozlišení  2048x3088 px s uvedením následujících údajů: jméno autora, kontakt  (telefon a e-mail), město a divadlo, kde byla fotografie pořízena, kategorie.


Ceny pro vítěze

Vítězové získají balíček publikací Institutu umění – Divadelního ústavu.

Fotografie a případné dotazy zasílejte na .


Kategorie

 1. Noc divadel napříč generacemi
  Noc divadel je příležitostí nejen k novým zážitkům a setkáním, ale i ke společným rodinným aktivitám. Zdokumentujte svojí rodinu při návštěvě programu Noci divadel! 
 2. Můj největší objev z Noci divadel
  Noc divadel nabízí ve svém letošním programu řadu bojových her, prohlídek a exkurzí nejen do divadelního zákulisí. Vyfoťte svůj největší objev či to, co byste v divadle nečekali!
 3. Můj největší zážitek z interaktivních programů Noci divadel
  Noc divadel nabízí řadu workshopů a jiných interaktivních programů. Podělte se s námi o své zážitky z některé z těchto aktivit prostřednictvím fotografie.
 4. 4. Moje Noc divadel - kostým a scénografie
  Noc divadel 2014 nabízí bohaté vizuální zážitky díky nejrůznějším kostýmním, scénografickým a výtvarným prezentacím. Zaznamenejte, co vás během Noci divadel zaujalo v oblasti kostýmů, scénografie, masek, líčení apod. 

www.idu.czNOC DIVADEL NA DŘEŇ! 

Máte rádi divadlo a chcete pomoci dobré věci? Zapojte se do doprovodné akce Noci divadel 2015!


Lékaři diagnostikují rakovinu krve každé 3 minuty. Hrozná představa, ale jak se to týká vás? Možná jste jedním z těch, kdo může zachránit něčí život. Jak se to můžete dozvědět? Zkuste si tento test:

Mám na to?

Je mi 18–35 let?

Jsem v dobrém zdravotním stavu?

Vážím více než 50 kg?

Neberu dlouhodobě žádné léky? 


Jestli jste na vše odpověděli ano, jste ideální kandidát pro zápis do registru dárců kostní dřeně. Jak se do něj dostanete?

Stačí absolvovat krátký pohovor s lékařem a odebrání pár kapek krve. To je vše, stačí jen čtvrt hodiny vašeho času.

Docela snadné, že?  


Náborová místa registru najdete v řadě zdravotních zařízení, prakticky v každém větším městě v České republice.

Např. ZDE, nebo ZDE

A co pak? Možná vůbec nic. Pravděpodobnost, že budete vybráni jako vhodný dárce kostní dřeně, není velká. Pokud ale budete jediný, kdo může člověku s leukémií zachránit život, dozvíte se to.


Kontaktovat vás bude přímo registr, který vám pak pomůže v přípravě na podrobné vyšetření i samotné darování. To probíhá dvěma způsoby a výběr je na vás: buď z kosti v celkové anestezii, nebo z krve na přístroji zvaném separátor. Nic, čeho byste se museli bát.  


Váš život to nezmění, život někoho jiného ano.


Pokud nám mezi 21. listopadem 2015 a 30. červnem 2016 doručíte potvrzený docx formulář o vaší registraci, z některého náborového místa, můžete si vybrat 2 vstupenky na libovolné představení z divadel zapojených do kampaně Noc divadel Na dřeň (docx seznam zde). 


Více informací o darování kostní dřeně na: www.nadren.eu

PROGRAM


14:00-22:00 Informační centrum Noci divadel

Patio IDU


14:00-22:00 Projekce fotografií z divadelních inscenací Činoherního klubu

chodba, 2. patro

Projekce připomene letošní 50. výročí založení tohoto divadla. Návštěvníci si budou moci připomenout jeden z vrcholů českého divadelnictví druhé poloviny 20. století v přelomových inscenacích jako například Piknik, Revizor, Zločin a trest, Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, Mandragora či Candide. Fotografie představí herecké osobnosti jako Josefa Abrháma, Pavla Landovského, Jiřího Kodeta, Františka Husáka, Petra Čepka, Josefa Somra, Jiřího Hrzána, Libuši Šafránkovou, Ninu Divíškovou a další. Činoherní klub byl významným nejen vysokou úrovní hereckého umění založeného především na dokonalé souhře a týmové spolupráci za přispění originálního scénografického řešení Libora Fáry a Luboše Hrůzy, ale též vynalézavou dramaturgií a inovativními (neformálními) režijními interpretacemi (režiséři Jan Kačer, Jaroslav Vostrý nebo Ladislav Smoček).

Vstup volný.


14:00-22:00 Výstava o režisérovi Petru Léblovi

Malý sál, 2. patro

Výstava byla uspořádaná k výročí nedožitých padesátin jedné z nejvýraznějších a zároveň nejkontroverznějších osobností posledního dvacetiletí 20. století -  Petra Lébla (1965 – 1999). Tento režisér, scénograf, herec, výtvarník a umělecký šéf Divadla Na zábradlí se významným způsobem spolupodílel na estetické proměně porevolučního českého divadla. Komorní výstava připomíná jak jeho působení v amatérském divadle DOPRAPO (později Jak se vám jelo či JELO), prezentované inscenacemi Groteska, Přeměna či Had, tak jeho profesionální tvorbu zastoupenou například inscenacemi Racek, Naši naši furianti a Strýček Váňa.

Výstavu uspořádala teatroložka Vlasta Smoláková. Návštěvníci si budou moci (spolu s ostatními knihami, které IDU nabízí) koupit obrazově zaměřenou publikaci s názvem Petr Lébl 50, jejíž součástí je DVD s trojicí unikátních videozáznamů představení hry Milana Uhde Výběrčí s Petrem Léblem v hlavní (a jediné) roli.

Vstup volný.


16:00 Komentovaná prohlídka výstavy s její autorkou Vlastou Smolákovou včetně videoukázek z inscenací Petra Lébla.
Vstup volný, délka 45 minut. 


14:00-22:00 Výstava „Noc divadel 2014 objektivem diváků“

Infocentrum Noci divadel, patio

V rámci Noci divadel uspořádal Institut umění – Divadelní ústav fotografickou soutěž, které se mohli zúčastnit návštěvníci divadel po celé České republice. Do soutěže přišlo 60 fotografií. Odborná porota složená z expertů Institutu umění – Divadelního ústavu a expertů na divadelní fotografii vybrala 25 snímků, z nichž vznikla výstava, která v letošním roce putovala po českých divadlech a kulturních institucích. Během Noci divadel se představí v Institutu umění – Divadelním ústavu.


Prohlídka sídla Institutu umění - Divadelního ústavu v Menhartovském paláci s historikem umění PhDr. Ivanem P. Muchkou z Ústavu dějin umění AV ČR

Seznámení s historickými vlastníky paláce, rozbor architektury a její srovnání s okolními paláci, funkční využití v minulosti včetně divadelních představení, prohlídka umělecké výzdoby a unikátní sochy Herkula.

Prohlídky jsou zdarma a konají se v 15:00 a 17:00 (délka cca 60 minut)Kapacita je omezená, proto doporučujeme rezervaci na e-mailu: V případě volné kapacity se lze zúčastnit i bez předchozí rezervace. Sraz účastníků v infocentru Noci divadel v patiu IDU.


14:00-22:00 Prodej publikací IDU za speciální ceny a improvizovaný antikvariát knižních přebytků

Knihovna IDU, přízemí (vedle recepce)

Prodej publikací Institutu umění – Divadelního ústavu s 20 % slevou a k tomu několik jedinečných balíčků se speciálními cenami edičních řad kulturní management, divadelní slovníky, zahraniční divadlo či divadelní hry.  


Kde se co najde – knihovna, bibliografie, dokumentace, sbírky

Interaktivní program Informačně-dokumentačního oddělení, Knihovny, Bibliografie, Oddělení sbírek a archivu plný zajímavých informací i kuriozit. Průvodce fondy, databázemi a způsobem, jak se materiály a údaje získávají, zpracovávají, ukládají a především zpřístupňují zájemcům. To vše s praktickými ukázkami a kuriozitami, se kterými se pracovníci těchto oddělení občas setkávají.

Komentované prohlídky ve 14., 16., 18., 20. hodin (délka cca 45 minut). Vstup zdarma, rezervace není nutná, sraz účastníků v infocentru Noci divadel v patiu IDU.


14:30-19:30 Loutkové pohádky na útěku

patio IDU

Workshop je určen především dětem a jejich rodičům. Z dřevěných polotovarů si budete moci vyrobit jednoduché loutky představující postavy ze dvou oblíbených českých pohádek „Perníková chaloupka“ a „Princezna na hrášku“ a vyzkoušet si s nimi jednoduchou manipulaci. Dozvíte se také něco o zákulisí loutkového divadla. Každý účastník bude vytvářet dvě loutky. Jednu z nich si odnese domů a jedna bude začleněna do jednoduchých divadélek, která IDU posléze předá do uprchlických zařízení v ČR, kde budou využita v rámci integračních programů pro národnostní menšiny.

Účast je možná bez předchozí rezervace od 14:30 hodin, posledního účastníka dílny přijímáme v 18:30. Odborná asistence a veškeré výtvarné potřeby a pomůcky jsou zajištěny. Účastnický poplatek 50,- Kč se hradí v hotovosti na místě.


17:30-22:00 youarenothere

Půda IDU, 3. patro

sedmiminutová video-instalace pro jednoho diváka

Pomocí real- time videa se na obrazovku přenáší 6 vnitřních prostorů Manhartského paláce.  Zdánlivě nesouvisející mikrosituace, které se v nich odehrávají, vycházejí z běžného provozu této instituce. Jaký je vztah mezi jednotlivými prostory, postavami, mezi vizuální a obrazovou složkou?  Co se děje ve vyrámovaných, neviditelných meziprostorech mimo zorné pole kamery?

Instalaci, která je zkušební verzí většího projektu téhož názvu, zaštiťuje Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru. 

Koncept: Jan Mocek, Táňa Švehlová

Hrají: zaměstnanci IDU

Vstup volný. Účast možná na počkání nebo na základě registrace na e-mailu: logo_idu_b.png
mk.jpg
Praha.jpg
DPP.jpg
na_dren.jpg
EUTN2.jpg
create.jpg
kultura2.jpg
NMS-logo03_NEG (1).png
classic.jpg
a2.jpg
kulturisimo.jpg
divadlo.jpg
proti šedi.jpg
kult.jpg
dn.jpg
brnojpg.jpg
diva baze-LOGO2_bila na pruhlednem (na cerne pozadi).png
Kam po česku.jpg
co_kdy_kde.jpg
logo_2.jpg